Дерево очами різьбяра

Дерево очами різника

Дерева - найдавніші мешканці нашої планети. З того самого моменту, як іскра розуму спалахнула (або ж протягом мільйона років розгорілася) в голові стародавньої мавпоподібної особи, люди почали пристосовувати все, що під руку попадеться, під свої потреби. Зрозуміло, найчастіше під руку попадалися камені, невинні тваринки з їх кісточками і шкурками, ну і звичайно дерева.

На жаль, дерев'яні пристосування того часу в більшості своїй не дожили до світлої години, коли нащадки первісних людей зацікавилися витворами рук своїх предків, тому в музейних відділах первісного мистецтва практично неможливо їх виявити. Зате з часів стародавніх цивілізацій збереглося досить багато дерев'яних виробів. Все ж таки і люди стали вже цивілізованіше, користувалися тарілками і ложками, тяжіли до мистецтва, переймалися релігіями, і ненаситна іскра розуму розгоралася новими ідеями, у що ще перетворити зростаючий неподалік дуб або ясень. При цьому предмети побуту все частіше і густіше прикрашалися різьбленням. Однак взаємодія людини і дерева різних часів і населених пунктів варте окремого оповідання.

Для сучасного пересічного громадянина, який не має відношення до деревообробної промисловості, дерево - це перш за все ліси та парки, де можна відпочити від міської суєти і пилу, вдихнути на повні груди свіже повітря і подрімати в ласкавій тіні широких крон. Недарма влітку у великих містах в п'ятничний вечір утворюються кілометрові пробки. Доведено науково (та й самому можна відчути), що дерево володіє особливою енергетикою, навіть якщо воно вже спиляно або повалено. Це дуже теплий, приємний матеріал для творчості, і працювати з ним - одне задоволення. Особливо, якщо виконуєш правила техніки безпеки, залишаючи в цілості пальці та інші далеко не зайві частини тіла.

Якщо ви, в черговий раз втікши від міської суєти в гущавину лісу, побачите симпатичний пеньок з рівною поверхнею, не поспішайте на нього сідати. Погляньте спершу на нього зверху. Всі ми знаємо, що дерево росте не тільки вгору, але і вшир, в результаті чого зворушливий тонкий прутик перетворюється у поважний стовбур. Щорічно дерево обростає в усі сторони все новими шарами деревини, через що на зрізі пенька чітко проглядаються річні кільця - цілий літопис життя дерева, по якій можна побачити найбільш щасливі або навпаки сумні його роки. Втім, якщо ви випадково забрели в африканську савану або в ліси тропічної Америки, вам може зустрітися пеньок баобаба або бразильської гевеї, які взагалі не мають річних кілець. Але повернемося до нашого вітчизняного пенька. Картину, що представляється можна розділити на кілька частин:

 

Структура дерева

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. канал серцевини - з чого починається дерево;
  2. серцевина, ядро - найстаріша частина дерева, що виконує несучу функцію;
  3. заболонь - шар молодої активної деревини, по якому волога надходить від коренів до крони;
  4. камбій - шар клітин, який відповідає за утворення нових тканин дерева і відповідно його зростання;
  5. кора - зовнішній шар, що виконує захисні функції.

Для різьби по дереву найкраще підходить серцевина без центрального каналу і заболонь. У більшості листяних порід дерева ядро і заболонь ніяк не розрізняються, за це їх називають без'ядерними. Хвойні дерева, а також дуб, тополя і ясен, відносяться до ядерних порід. Заготівля (наприклад, навчальна дощечка або брусок) повинна бути випиляна вздовж волокон, інакше все буде кришитися і сколюватися. Повірте - ніякого задоволення! Ще бажано, щоб деревина не була пухкою, інакше знову ж таки не уникнути відколів і нечистих різів. Або ж інструмент для різьби по дереву повинен бути дуже гостро заточений, і правити його доведеться набагато частіше. Виявити рихлість деревини можна з торця дошки.

Дощечка

При роботі із заготовкою по можливості потрібно також враховувати і напрям волокон, адже дерево росте знизу вгору, тому якщо різати «проти шерсті», ця сама «шерсть» може встати дибки і різ вийде не такий красивий і гладкий, як коли різати в правильному напрямку . Звичайно, на око важко визначити, де тут верх, а де низ, так що напрямок різьби визначається дослідним шляхом. Нижче на фотографії видно результат одного з таких дослідів.

Направление волокон

Різні породи дерева розрізняються по щільності деревини і її текстурі. Починаючому різьбяреві по дереву найкраще підійде липа - найбільш м'яке і піддатливе дерево, яке легко ріжеться на всі боки і володіє рівномірною щільністю. Так, наприклад, у хвойних порід дерева (ялина і сосна) річні кільця літнього та зимового періоду значно розрізняються по твердості, тому для досягнення рівного реза доводиться прикладати додаткові зусилля.

Якщо різьблення по дереву дійсно вас зацікавило - не поспішайте пиляти живі дерева, залиште укриття для пропилених міських жителів. Для початку вам можуть підійти обрізки з пилорам, а коли ви відразу хочете почати з великої скульптури - краще пошукайте вже повалене дерево. Головне, щоб воно не було гнилим і густонаселеним дрібною лісовою фауною. Є чимало способів підготовки дерева до різьби, але про це буде розказано в наступних статтях.