Про липу

Багатьом відома липа, причому з різних причин. Є цінителі липового меду, який є знаменитими ласощами і лікувальним засобом, є любителі липових квітів, які можна заварювати в чай або просто насолоджуватися їх ароматом, прогулюючись по весняним липовим алеях. Але особливою популярністю користується деревина липи, з якої легше всього виходять вигадливі різьблені вироби, посуд, іграшки та багато іншого.

 

Дерево липы
Дерево липи

Липовий цвіт
Липовий цвіт

 

Росте липа в основному в помірній і субтропічній зонах північної півкулі і має близько 30 різновидів. У наших краях липу легко розпізнати по листю, що має форму сердечка, і по запаху, який поширюють липові квіти навесні, правда, всього 10-12 днів. За цей короткий термін бджоли встигають зібрати липовий нектар. Деякі трудяться навіть ночами, на радість чергуючим на пасіках людям. А ось взимку липу практично не відрізнити від багатьох інших дерев. Листя, опале восени на землю, перегниває дуже швидко, утворюючи тим самим корисний для лісу перегній. Форма стовбура може бути найрізноманітнішою. Липа тіньовитривала, тому може рости як на відкритих просторах, так і в густих заростях. У тіні липа тоненька і гнучка, а на просторі лунає вшир і вгору і виглядає дуже презентабельно. Тому липові дерева часто використовують для озеленення парків. Розлога та густа крона не тільки створює прохолодну тінь, але і очищає повітря.

 

 Стара липа біля руїн Десятинної церкви в Києві
Стара липа біля руїн Десятинної церкви в Києві

 

Середній вік липи становить 300-400 років, а то й більше. Серед довгожительок є і киянка. Вона росте біля руїн Десятинної церкви. Її вік одні фахівці оцінюють в 1000 років, інші - в 800, а треті чемно - всього в 400. Як би там не було, а побачила вона на своєму віку чимало і тепер користується великою популярністю серед співвітчизників, які шанують стареньку не інакше як деревом щастя. А в язичницькі часи липа вважалася деревом богині Лади і символізувала жінку. У православ'ї липа також шанувалася як святе дерево.
Вважалося, що на ній відпочиває Богородиця, коли спускається на землю. Також липі спрадавна приписувалося властивість оберега. Її садили поблизу будинків в повній впевненості, що в неї ніколи не потрапить блискавка, і з тією ж упевненістю ховалися під нею під час грози. Взагалі у різних народів були свої повір'я щодо липи: українці стверджували, що липа призначена для порятунку чоловіків від жіночих прокльонів, тому на дереві стільки болячок - це липа все взяла на себе; росіяни - відбивали у відьом голою липової палицею всякі наміри до ворожіння; стародавні германці вважали, що липове дерево вміє зцілювати хворих дітей, якщо покласти їх під розлогою кроною; шведи вірили в родинний зв'язок з деревами, а старі липи вважали родоначальниками древніх прізвищ.

Царскі ворота іконостаса Церковного корпусу Петропалацу
Царскі ворота іконостаса Церковного корпусу Петропалацу

Використовувалася липа від кірки до кірки. Молоді гілочки йшли на корм худобі, квіти - на чай, кора - на луб, з якого потім робилися постоли, сіті і мочало, а з деревини і донині виготовляють різні дерев'яні вироби. Справа в тому, що деревина липи має ряд цінних з точки зору різьблення по дереву властивостей. Перш за все, вона дуже м'яка і легко піддається різним видам обробки. Висихаючи, деревина липи не розтріскується і практично не жолобиться. А висохши, стає досить твердою. Тому липу повсюдно використовували для виготовлення різноманітного кухонного начиння. Крім цього, липа добре гнеться. Чудернацькі карети царських осіб оббивали тонкими липовими дощечками. Та й внутрішнє оздоблення палаців і храмів не обходилося без золочених херувимів, вишуканих карнизів з плодами і виноградними гронами, вирізаних з тієї ж липи. Популярною була липа і серед шахраїв, які без праці вирізали з неї фальшиві печаті. З тих пір і називають будь-яку підробку «липою».

Деревина липи має майже білий колір з м'яким рожевим відтінком. Текстура однорідна, дрібнопориста, майже непомітна, добре видна після ретельної шліфовки на торцевому і тангентальном зрізах. Ріжеться липа легко в будь-якому напрямку, що досить доречно для починаючих різьбярів і для професіоналів, що беруться за складні роботи. Не підходить вона тільки для грунтовних споруд та виготовлення меблів, дуже крихка її деревина для подібних цілей. Липа - без'ядерна порода дерева, тобто заболонь практично не відрізняється від ядра, однак досвідчені різьбярі по дереву рекомендують використовувати заболонню частина дерева, а не серцевину. Серцевина більш рихла і більше схильна до сколів. Молоді липки, діаметром менше 15 см, мало підходять для різьблення, оскільки їх деревина недостатньо щільна, на відміну від 55-70-літніх родичів.

Квітка кульбаби із липи
Квітка кульбаби із липи

Найскладніші, витіюваті і дрібно-деталізовані різьблені роботи, як правило, виконуються саме з липи. Завдяки її властивостям, можна вирізати цілі картини і композиції, максимально наближені до реальності. так з'явився стиль різьби по дереву «Татьянка» і однойменний інструмент, спеціально заточений під цей стиль. Чим м'якше матеріал, тим гостріше повинен бути інструмент, інакше деревина буде м'ятися і рватися, а чистого зрізу не вийде. Лезо інструмента «Татьянка» заточене під гострим кутом, завдяки чому можна зрізати найтонші шари деревини, досягаючи тим самим найдрібнішої деталізації, а значить і високого натуралізму. Багаті рами, накладки і карнизи в стилі бароко, скульптури також вирізають із липи. До того ж завдяки світлому відтінку, липа добре піддається фарбуванню і морінню.

Шкатулки в стілі Татьянка
Шкатулки в стілі Татьянка

 

Єдиний підступ м'якої деревини полягає в тому, що можна ненароком з тією ж легкістю зрізати зайве, тому потрібно бути акуратним і добре контролювати просування інструменту. В решті різати по липі - одне задоволення! Справляються навіть школярі. Тому і для навчання різьбі по дереву рекомендується використовувати липові заготівки. Підходять заготовки із липи і для таких видів творчості, як розпис, декупаж, випалювання, обплітання і багато іншого. Рідко зустрінеш такий універсальний і благодатний матеріал для творчості! Недарма з давніх пір і до цього дня липове дерево залишається у великій пошані.