Різьба по книзі (book carving)

Різьба по книзі (book carving)

У наші дні неприборканого технічного прогресу все більше місця в повсякденному житті займають цифрові технології. Досить однієї батарейки - і у вас в руках може виявитися мільйон корисної або абсолютно непотрібної інформації.

На зміну фотоплівки прийшли карти пам'яті в цифрових фотоапаратах, газетам - численні сайти новин в Інтернеті, а величезні домашні бібліотеки тепер вміщаються в одну компактну електронну книгу. Але що накажете робити з рештою та закинутими величезними бібліотеками? У цій статті ми розповімо про один цікавий спосіб їх застосування, який спочатку може шокувати багатьох людей, з дитинства привчених дбайливо читати книги в саморобній газетної обкладинці, а «захворілі» книги підклеювати в первинних місцях.

 

Резьба по книге (book carving)
Збільшити

Мова піде про вельми незвичайному виді мистецтва - різьба по книзі (book carving). По суті та ж різьба по дереву, якщо врахувати, що папір виготовляється саме з дерева. Тільки перш ніж перетворитися на твір образотворчого мистецтва, воно проходить куди більш довгий шлях та спочатку має зовсім інше призначення. Мабуть, одним з найвідоміших на сьогоднішній день різьбярів по книзі є американець Брайан Деттмер (Brian Dettmer). Використовуючи ножі, пінцети та хірургічні інструменти, Брайан Деттмер вирізає по одній сторінці. Нічого з енциклопедій, медичних журналів, ілюстрацій книг та словників не переміщається та не додається, тільки забирається все зайве. Деттмер використовує сторінки та корінці книг, щоб надати форму своїм скульптурам. А за допомогою складок, вигинів, заворотів та з'єднань кілька книг між собою він створює абсолютно оригінальні скульптурні форми.

Резьба по книге (book carving)
Збільшити

"Моя робота полягає у співпраці з існуючим матеріалом та його минулими творцями, в результаті чого закінчені твори оголюють нові взаємозв'язки у змісті книги саме в тих місцях, де вони перебували згідно первісним задумам, - каже він. - Багатство та глибина книги, яка до цих пір користується загальною повагою, часто залишається невивченою через монопольні форми та зникнення актуальності інформації з плином часу. Необхідність книги в її первісному призначенні знизилася, а форма залишається лінійною в нелінійному світі. за допомогою зміни фізичних форм інформації та відмови від усталеного призначення, книга набуває нову і несподівану роль ".

Резьба по книге (book carving)
Збільшити

В одному з інтерв'ю Деттмер розповів про процес роботи над своєю незвичайною скульптурою: «Це схоже на пейзаж, але це також і організм, що складається з декількох незвичайних компонентів, які надають роботі більш значний вигляд. Я почав з того, що вивернув обкладинки всіх книг та таким чином склеїв їх між собою. Далі я експериментував з тонкими шматочками вивернутих обкладинок, як з пирогом, і зрозумів, що може вийти, з'єднавши їх по колу. Після їх з'єднання та відшліфовування сторінок для створення більш твердої форми, я отримав відмінний блок, готовий для початку різьби. Опрацювання деталей віднімає тижні, перш ніж я почну вирізати. Спочатку роботи я не маю уявлення про те, в який момент вона підійде до кінця ».

Резьба по книге (book carving)
Збільшити

«Мені подобається робити роботу на декількох рівнях. Багато людей, можливо, шукають у ній матеріальну складову, звертаючи увагу на красу чи деталі моїх творів, не помічаючи їх філософського значення, але мені приємно усвідомлювати, що знайомство з моїми роботами змушує багатьох людей зробити крок назад і поглянути на книги з нової сторони. Мені б хотілося, щоб у ЗМІ почали висвітлюватись думки з приводу поточної ролі книг, їх історія та їх майбутнє. Всюди говориться про цифрові технології, які стали ще зручніше, ніж будь-коли, але в той же час ще більш безформними і крихкими. Ми знаходимося в поворотній точці нашої історії і способі її запису. Це лякає й хвилює одночасно ».

Резьба по книге (book carving)
Збільшити

Але Деттмер, зрозуміло, не єдиний у своєму роді книжковий скульптор. Британська художниця Су Блеквелл (Su Blackwell) створює гарні переплетені композиції зі сторінок старих книг. Після пошуку відповідних романів в букіністичних магазинах, вона проводить місяці, акуратно вирізуючи папір для створення вражаючих творів мистецтва. Роботи виглядають так, як ніби по-справжньому виростають з сторінок і корінців книг. 

 

 

Резьба по книге (book carving) 

 

Резьба по книге (book carving)Збільшити

Вона не використовує нові або раритетні видання, але їй все одно довелося пережити первісне почуття провини, коли вона почала різати книги. Як говорить сама художниця: «Я починаю відчувати себе винуватою, коли ріжу книги, але я чесна в тому, що роблю з них щось чарівне. Зазвичай я працюю з казками та фольклорними творами. Я почала робити серію книг-скульптур, вирізаючи картинки зі старих книжок і створюючи тривимірну діораму, а потім відображаючи їх на екрані всередині дерев'яних коробок. При виборі ілюстрацій, я схиляюся до образу маленької дівчинки, яких зображую переслідуваними, тендітними, висловлюючи тим самим вразливість дитинства, а також передаю відчуття дитячого хвилювання і цікавості. У моїх роботах присутня тиха печаль, зображена за допомогою матерії і вибору тонкої кольорової гами ».

На щастя, не всі роботи Су Блеквелл такі сумні, і на багато з них можна милуватися, не занурюючись у стан туги, тим не менш, вони вражають, викликаючи відчуття чарівництва і казковості.

Резьба по книге (book carving)
Збільшити

 

 

Незважаючи на цікаву задумку і вражаючий результат різьби по книгах, трохи шкода беззахисні сторінки, що зберігають чиїсь думки, незвичайні історії або просто сухі, але корисні факти. Але є видання, яке зовсім не шкода віддати на поталу книжковому різьбяреві, а саме - товстий телефонний довідник. Саме з цим виданням працює ще один художник - Алекс Кверал (Alex Queral). Коли він побачив 14 років тому купу непотрібних довідників, його осінило натхнення. Замість того, щоб залишити їх гнисти, він став використовувати їх як основу для вирізання портретів.

Резьба по книге (book carving)
Збільшити

Відтоді художник вирізає по дві роботи в місяць. Об'єктами його робіт є Барак Обама, Клінт Іствуд, Далай Лама та Бітлз. Як говорить Алекс: «Одного разу я шукав дерево для створення скульптури та помітив величезну купу телефонних довідників, лежачу на бруківці. Я раптом подумав, що вони могли б стати відмінним матеріалом для різьби, так що я взяв їх та пішов ». Це прекрасний спосіб вторинної обробки непотрібної сировини, коли на сторінках з номерами телефону сотень тисяч людей раптом з'являється яскрава людська індивідуальність.

Резьба по книге (book carving)
Збільшити

Залишається тільки в черговий раз дивуватися людській фантазії, яка проявляється деколи абсолютно несподіваним чином та, як живучий паросток, здатний прорости навіть у самому на перший погляд непридатному для життя місці, дарує друге дихання повсякденних речей, на які давно ніхто не звертає уваги.

Джерела матеріалів: