Музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття

Музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття

Не так давно нам довелося познайомитися з благодушним та славним містом Коломия. Хочеться відразу висловити подяку за це знайомство нашому постійному клієнтові, професійному виробнику ексклюзивних різьблених меблів - Євгену Ліскевічу,

який зустрів нас прямо на вокзалі та не тільки показав нам своє місто, але й провів в чудовий Музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття (http://hutsul.museum). Незважаючи на те, що ми не є великими шанувальниками музейних експозицій, проведена спеціально для нас екскурсія залишила незабутні враження та запас нових цікавих знань, якими ми із задоволенням поділимося в цій статті.

Сам музей був заснований в 1926 році в колишньому народному домі, збудованому на кошти української громади. Колекція музею налічує приблизно 50 тисяч експонатів, які представляють всі види традиційного народного мистецтва гуцулів та покутян, починаючи з XVII століття та по теперішній час. Спершу коротко про те, кому присвячений музей. Гуцули - це карпатські горці, що проживають в Івано-Франківській та Закарпатській областях України. Походження слова «гуцул» є темою численних досліджень та суперечок серед істориків, етнографів і лінгвістів України. Ось кілька з'явилися в результаті цікавих припущень:

  • від молдавського слова «Гоц» («гуц»), що означає в перекладі «розбійник»;
  • в честь якогось письмово незасвідченної людини по імені Гуцул;
  • від спорідненого слова «куций»;
  • за аналогією з характерним дзенькотом дзвіночків («гуц-гуц-гуц»), якими гуцули любили прикрашати своїх коней;
  • від назви стародавнього хорватського роду, що населяв Карпати до приходу слов'янських племен, які витіснили хорват на територію Балкан, але назва роду залишилося з новими мешканцями. Якийсь час гуцули ображалися, коли їх називали чужим ім'ям, але з часом звиклися;
  • від баскського слова «hucul» - «людина, що живе в печері». До речі, саме слово «баск» в перекладі з цієї стародавньої мови означає «людина, що живе в лісі».

З покутянами ж все набагато простіше. Покуття - територія західної України між річками Прут та Черемош, що отримала свою назву від міста Кути (вже тут суперечок немає ніяких), але культурним центром Покуття є саме Коломия. Таким чином, гуцули та покутяни спрадавна населяють краю високих гір і густих лісів - Карпати. Відповідно матеріалу для виготовлення різних предметів побуту, музичних інструментів, меблів та ін завжди було в надлишку. І після виготовлення все це неодмінно піддавалося художній обробці - різьбі, випалюванню та інкрустації. Експозиція музею починається саме з дерев'яних різьблених виробів. Ось кілька таких експонатів.

Хрести, підсвічники. 19-е  ст.
Хрести, підсвічники. XIX ст.

Скрабничка для збору пожертвувань у церкві. 19 век.
Копилка (скрабничка) для збору пожертвувань у церкві. XIX век.

Форма для сира і масла. 18-19 ст.
Форма для сира і масла. XVIII-XIX ст.

Скульптури з дерева, котрі встановлювалися вздовж доріг в пам'ять по зниклим людям.
Скульптури з дерева, котрі встановлювалися
вздовж доріг в пам'ять по зниклим людям.

Один з традиційних музичних інструментів - флояра. 19 ст.
Один з традиційних музичних інструментів - флояра. XIX ст.

Тарілки і сокирки, прикрашені різьбою і інкрустацією. 20 ст.
Тарілки і сокирки, прикрашені різьбою і інкрустацією. XX век.

В міру знайомства з народною творчістю гуцулів і покутян, почав вимальовуватися традиційний гуцульський мотив - квіточка з шістьма пелюстками, який насправді має давні язичницькі корені і є знаком Перуна (колесо Перуна). Перун вважався повелителем грому і блискавок. Вважалося, що грім на небі видає його колісниця. Крім цього літопису зображують його в образі вершника, що переслідує і вражаючого змієподібного ворога вогняними стрілами. Перун був одним з найбільш шанованих божеств в язичницькій культурі східних слов'ян, а також вважався покровителем князя і його військової дружини у часи Київської Русі. Його статуя височіла на пагорбі в центрі Києва неподалік від резиденції князя, поки не прийшла пора християнства.

Згідно легендами, Перун спопеляє своїми стрілами всяку земну нечисть, тому сільські жителі розміщували на видних місцях своїх будинків знак Перуна, висловлюючи йому тим самим свою повагу. Вони вірили, що помітивши цей знак, грізний бог не стане палити хату або поле господаря. Таким чином, знак Перуна був своєрідним громовідводом. Подібна традиція прикраси будинків існує й донині (наприклад, у селах Кіровоградської області). Цей знак можна зустріти всюди, опинившись в Карпатах. Його використовують при оформленні численних різьблених сувенірів, поміщаючи знак Перуна в центрі, а також на будівлях і в інтер'єрах готелів, ресторанів і т.д., однак вже не через забобони, а як впізнаваний традиційний гуцульський орнамент.

Детально ознайомившись з народною творчістю, ми опинилися в залі, присвяченому роботам учнів Школи дерев'яного промислу (1894-1941 рр..). І роботи ці виявилися воістину вражаючими!

роботи учнів Школи дерев'яного промисла
Роботи учнів Школи дерев'яного промисла

роботи учнів Школи дерев'яного промисла
Роботи учнів Школи дерев'яного промисла

Школа дерев'яного промислу була створена на основі першої в Україні школи національної (гуцульської) різьби по дереву під цікавою назвою «науковий верстат Гуцульської ПРОМИСЛОВОЇ Спілки», яка проіснувала з 1892 по 1894 рік. Школа дерев'яного промислу готувала фахівців високого рівня, не нехтуючи національними традиціями різьби по дереву. Навчання велося за чотирма основними напрямками: фігурне і орнаментальне різьблення, виготовлення меблів, столярна справа і токарні роботи. На жаль, з початком другої світової війни діяльність школи була припинена, а після війни на основі школи дерев'яного промислу був організований технікум механічної обробки деревини. Зараз це Коломийський політехнічний коледж.

Крім різьблених експонатів, в музеї представлені і всі інші напрямки народної творчості: кераміка, вишивка, ткацтво, художня обробка металу і шкіри, одяг і т.д. Загальне враження від гуцулів і покутян склалося, як про дуже життєрадісних і творчих людях, незважаючи на досить суворі місця проживання. Чого тільки варті їх яскраві, строкаті вбрання, велика кількість музичних інструментів і такі веселі пічні кахлі!


Збільшити

Але докладніше про це ви зможете дізнатися в самому Музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття. Щиро сподіваємося, що Музей в найближчому майбутньому досягне довгоочікуваного процвітання, зможе розширитися і дістати з переповнених запасників що чекають своєї години експонати, в кожному з яких зберігається частинка широкої душі їх творця. Ласкаво просимо в Коломию!